samsung blue earth

Néhány napja megérkezett [az országba] a tavaly májusban előrendelt, újrahasznosított vizespalackokból készült Samsung Blue Earth telefonom. Az iPhone óta a többi alacsonyabb rendű telefon használhatósága (így például a menűrendszer) teljesen hidegen hagy. A Blue Earth-t a hátlapra épített PV panel miatt akartam megnézni és tesztelni, sajnos ez a jelenlegi felhős időjárás mellett hamvába holt probálkozás.

Maga a telefon egyébként nem rossz (ha azt vesszük, hogy nem több egy sima telefonnál), de lássuk a negatívumait. Az előlapon kényelmetlenül alacsonyan elhelyezett 3 gomb (dial, back, hangup) használatához nagyon be kell hajlítani a hüvelykujjam, vagy a stabilitást kockáztatva a tenyeremből az ujjaimra kell tolnom a telefont. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az eszköz mérete zavaróan kis méretű az iPhone-hoz képest, akkor látható, hogy eléggé oda kell figyelni, nehogy PV panel törésteszt legyen a vége. A touchscreen állítólag kapacitív, ennek ellenére mégis erősen kell nyomnom bármit csinálok. A dialer reakcióideje lassú. Ez egy pre-iPhone érába való telefon.

A technológiai oldalon nincs panasz, EDGE/UMTS/HSDPA(3G)/Bluetooth/modem(OSX kipipálva)/GPS/accelerométer szavakkal nyugodt szívvel dobálózhatunk. A GPS sajnos/természetesen nem egy Garmin érzékenységű, de legalább a beépített menűjén kívül semmivel se lehet használni (műholdak száma, pozíció - ez nem csak kevésnek tűnik, hanem az is). Egy Google Maps widget musthave lenne hozzá. A beépített netes widget kereső nulla találatot ad a GPS szóra.

Ja, van benne (lassú) HTML browser, de az iPhone multitouch-os MobileSafari-ja mellett ezt inkább skippelem.

Pozitívum: PV panel (meglepő, mi?). A panelek a levehető hátlapon találhatóak 5 sorban és 2 oszlopban (a Samsung logó helyére egy hatodik sor igazán elfért volna, nade ez van). Ilyen kis panel természetesen nem tud tölteni akármekkora fényben, a közvetlen napfény hiányában jobb ilyesmire nem is gondolni. Mint PV-buzi tudom, hogy napelemek használatánál fontos látni az éppen előállított feszültség mennyiségét. Itt ezt két helyen lehet megtenni: egyrészt a menü felső részén lévő battery ikonon (PV töltés igen/nem), másrészt a hátlapon lévő apró kék lámpa fényerejének megtekintésével.

Felhős február lévén, a lényegi teszt most elmarad.